Niewątpliwie kominki z przeszkleniem z dwóch czy nawet trzech stron to prawdziwy hit ostatnich lat. I trudno się temu dziwić wszak decydujemy się na zakup wkładu również dlatego, aby cieszyć się wizją ognia, która relaksuje i buduje nastrój.

Wkład kominkowy coraz częściej stanowi element dekoracyjny wnętrza, a duże, otwarte przestrzenie stanowią idealne tło dla kominków z przeszkleniem bocznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się ciepłem i widokiem płomieni w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Kominki z przeszklonymi dwoma lub trzema bokami zamiast jednego, świetnie sprawdzają się w dużych pomieszczeniach i przestronnych domach.

Wkłady kominkowe z przeszkleniem bocznym oddają ciepło nieco inaczej niż tradycyjne kominki. Większa część energii wypromieniowana jest do pomieszczeń w którym się znajdują, przez przeszklenie. Kupując wkład kominkowy warto zwrócić uwagę na ten aspekt. I poza samą mocą urządzenia, zwrócić uwagę na to jaka jej część emitowana będzie przez przeszklenie. To ważne, aby przebywanie w pomieszczeniu w którym jest zainstalowany wkład było komfortowe, a moc dostosowana do realnych potrzeb. Duża przestrzeń jest zatem idealnym miejscem na montaż tego typu urządzenia.

Przed zakupem wkładu należy zastanowić się nad miejscem jego instalacji. W przypadku kominków dwuszybowych można umiejscowić je w rogu u zbiegu dwóch prostopadłych ścian. Kominki z równoległą wizją ognia, lub przeszkleniem trójstronnym doskonale się sprawdzą w przestrzeni oddzielającej dwa pomieszczenia, np. salon z jadalnią.  

Coraz większą popularnością cieszą się także mniej typowe rozwiązania – jak np. połączenie kominkiem sypialni i łazienki. W każdym wariancie trzeba też wziąć pod uwagę, gdzie znajduje się komin, który jest niezbędny do instalacji.

Najlepiej zaplanować dla nich przestrzeń już na etapie budowy domu. Pamiętać należy przy tym o zabudowie takiego wkładu. Jeśli nie mamy pewności, warto już na tym etapie poradzić się doświadczonego instalatora, który podpowie jak i ile miejsca zajmie zabudowa wkładu kominkowego. Późniejsza adaptacja pomieszczeń może być już trudniejsza i bardziej kosztowna.