Wybierając odpowiedni wkład kominkowy należy na początek zadać sobie pytanie, jaką rolę ma pełnić urządzenie w moim domu. Czy będzie stanowił jedynie element dekoracyjny i dodatkowe źródło ciepła potrzebne do ogrzania pomieszczenia w którym się znajduje? Czy też ma ogrzewać wszystkie pomieszczenia? Sprawdź jakie są podstawowe typy urządzeń:

kominek powietrzny
Ten typ kominka polecany jest głównie wtedy, jeśli głównym zadaniem urządzenia jest stworzenie niepowtarzalnej atmosfery w domu. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowane przez naszych klientów. Nie oznacza to bynajmniej, iż wkładem tym nie możemy ogrzać pomieszczeń. Ciepło emitowane przez wkłady powietrzne możemy wykorzystać zarówno do ogrzania pomieszczenia w którym zamontowany jest wkład, jak i  dzięki grawitacji lub specjalnym systemom nadmuchowym do ogrzania innych pomieszczeń w domu. Taki rodzaj ogrzewania nazywa się skrótowo DGP –  dystrybucja gorącego powietrza. Chłodne powietrze ogrzewane jest przy gorącym korpusie, skąd unosi się do okapu i wraca do  pomieszczenia lub za pomocą specjalnych przewodów trafia do całego domu. Transport powietrza do trzech metrów może się odbywać dzięki naturalnym siłom wyporu, większe odległości wymagają zastosowana specjalnej turbiny . Montaż takiego systemu nie jest drogi, a pozwala skutecznie ogrzać nawet spore powierzchnie. Oczywiście wszystko zależy od mocy urządzenia. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt wysoka lub zbyt niska moc urządzenia – nieadekwatna do potrzeb mieszkańców.

kominek z płaszczem wodnym
Jeśli chcesz podłączyć wkład kominkowy pod istniejącą instalację centralnego ogrzewania, wybierz na ten rodzaj urządzeń – wkład wydajnie ogrzeje wszystkie pomieszczenia podłączone instalacją. Taki układ działa analogicznie jak z kotłem grzewczym – kominek podgrzewa wodę, która krąży w instalacji i rozgrzewa grzejniki w pomieszczeniach. Kominek z płaszczem wodnym może również służyć do podgrzania wody użytkowej. Dzięki podłączeniu wkładu do sterownika – precyzyjnie można regulować temperaturę w określonych pomieszczeniach. Świetnie współpracuje zarówno z kotłem grzewczym, jak i pompą ciepła czy też kolektorami słonecznymi. Wybierając odpowiedni kominek z płaszczem wodnym należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, aby odpowiadała ona realnemu zapotrzebowaniu.

kominek gazowy
Jeśli kominek nie musi ogrzewać większych powierzchni można sięgnąć po kominek gazowy. To nowoczesne rozwiązanie polecane jest dla osób którym zależy na komforcie użytkowania. Prosta forma urządzeń pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Wkłady gazowe nie wymagają przygotowania i składowania opału ani czyszczenia szyb – w czasie pracy nie powstaje popiół ani pyły. Zasilane gazem ziemnym lub LPG albo z butli. To rozwiązanie pozwala uzyskać sporo ciepła przy niewielkich nakładach pracy, a efekt wizualny w zależności od wybranego modelu i dodatkowych akcesoriów w postaci ceramicznych polan może  być naprawdę świetny!