O współpracy z instalatorem warto pomyśleć już na etapie wyboru wkładu kominkowego. Brak doświadczenia i kierowanie się jedynie własnym gustem to najczęstszy powód wyboru nieodpowiedniego do potrzeb modelu urządzenia. W efekcie  może się zdarzyć, że źle oszacujemy moc urządzenia, co może skutkować brakiem wydajności kominka. Problemem może okazać się zarówno za mała, jak i za duża moc.

Wizyta doświadczonego fachowca w domu i weryfikacja realnych potrzeb użytkownika – to pierwszy krok w wyborze odpowiedniego modelu. Instalator oszacuje niezbędną do potrzeb moc, zweryfikuje miejsce w którym ma zostać zainstalowany wkład, dolot powietrza czy wylot spalin.  Oszacuje równie,  ile przestrzeni zajmie zabudowa – przy uwzględnieniu odpowiedniej dylatacji oraz izolacji.

Sama obudowa kominka również powinna być skonsultowana z fachowcem – to nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Powinna zatem nie tylko współgrać z wystrojem wnętrza, ale przede wszystkim być odporna na działanie wysokich temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Jej głównym zadaniem jest ochrona wkładu przed przegrzaniem.

Planując obudowę nie można zapomnieć o kratkach wentylacyjnych, które regulują temperaturę w palenisku i chronią wkład przed przegrzaniem. Pole czynne kratek jest zależne od mocy kominka. Nowoczesne kratki kominkowe są odporne na działanie wysokich temperatur oraz czynników mechanicznych. Warto pamiętać, że wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale także wystrój wnętrza.

Współpraca z fachowcem od momentu wyboru urządzenia pozwoli na uniknięcie wielu kosztownych pomyłek. Dodatkowo  instalatorzy udzielają gwarancji na wykonaną realizację.