Ogrzewanie domu wkładem kominkowym to duża oszczędność dla domowego budżetu. Decydując się na wybór urządzenia warto wziąć pod uwagę ten aspekt i efektywnie wykorzystać ciepło emitowane przez wkład kominkowy.

Pomóc może nam w tym DGP. Ogrzane powietrze można rozprowadzić do pomieszczeń znajdujących się w budynku, za pomocą systemu izolowanych przewodów lub kanałów. Jeśli pomieszczenia nie są od siebie oddalone, dystrybucja powietrza może odbywać się w sposób grawitacyjny. Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można niskie koszty instalacji oraz bezawaryjność rozwiązania. Ograniczenie stanowi jedynie odległość od czopucha. Jeśli przekroczy 2-3 metry warto zdecydować się na dystrybucję gorącego powietrza w sposób wymuszony. Za podstawę takiego systemu uznaje się aparat nawiewny (turbinę), który ma za zadanie zasysanie gorącego powietrza, które jest ogrzane przez wkład kominkowy a następnie jego tłoczenie do systemu przewodów.

System przewodów to kluczowy element instalacji. Ważne jest, aby przewody miały możliwe maksymalne przekroje oraz odpowiednią izolację termiczną. Dzięki temu zminimalizujemy straty ciepła oraz zaburzenia strumienia powietrza.

Kanały zwieńczone są kratkami kominkowymi. Więcej na ich temat znajdziecie pod linkiem: https://instalacje.kratki.com/kratki-kominkowe/

Fachowiec instalujący wkład kominkowy pomoże w doborze zakupu właściwych elementów rozprowadzających powietrze oraz w wyborze wkładu. Istotna będzie moc urządzenia – dostosowana do realnych potrzeb. Instalator pomoże w jej oszacowaniu, biorąc pod uwagę powierzchnię pomieszczeń, które będziemy chcieli ogrzać za pomocą wkładu. Warto zainwestować we wkład kominkowy o wysokiej sprawności, umożliwiający kontrolę procesu spalania oraz maksymalne wykorzystanie ciepła.

Kominek z systemem DGP to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu domach. W razie wątpliwości, sposób dystrybucji pomoże nam dobrać instalator, dzięki czemu ogrzewanie kominkiem będzie efektywne.