Zabudowa, którą chcemy cieszyć się długie lata, powinna zostać odpowiednio zaizolowana, aby nie pojawiały się na niej zniszczenia spowodowane wysoką temperaturą emitowaną przez wkład kominkowy.
Do izolacji najczęściej używa się wełny, lub specjalnie do tego przeznaczonych płyt krzemianowo-wapiennych. Ze względu na trwałość oraz brak pylenia coraz częściej w zabudowach stawia się na drugą z opcji.
Płyty krzemianowo-wapienne najczęściej stosuje się do wykonania elementów obudowy. Są one jednocześnie materiałem budulcowym jak również pełnią funkcję izolacyjną. Ich właściwości powodują, że są one bardzo łatwe w montażu. Wystarczy mieć najprostsze narzędzia stolarskie, jak piłka do drewna, klej wysokotemperaturowy oraz wkręty, aby odpowiednio dociąć i połączyć je ze sobą. Płyty są produktem niepalnym i bezpyłowym. Od wewnętrznej strony płyty są poddawane wysokim temperaturom, natomiast strona zewnętrzna pozostaje w bezpiecznej temperaturze dla człowieka.
Czasem wykorzystuje się jeszcze materiały wzmocnione włóknem szklanym cechujące się dużą odpornością na wysokie temperatury. Jednak aby je zastosować dodatkowo stelarz wykonujemy z płyt kartonowo-gipsowych. W przypadku płyt izolacyjnych jest to jeden materiał, który pełni dwie funkcje.
Należy jednak pamiętać, że płyty izolacyjne nie mogą bezpośrednio stykać się z nagrzanym wkładem kominkowym, powinna być zachowana bezpieczna odległość. Po zakończeniu prac montażowych płyty można pomalować lub wykończyć w dowolny sposób np. kładąc na nie tapetę.