Kominek powietrzny to najpopularniejszy wybór jeśli chodzi o zakup wkładu kominkowego. Nic w tym dziwnego, gdyż nawet jeśli dom posiada instalację grzewczą, decydujemy się na jego zakup ze względu na niepowtarzalną atmosferę jaką tworzy w naszym domu. Moda na kominek nie mija z kolejnymi latami czego dowodem są powstające projekty domów, które w zdecydowanej większości uwzględniają miejsce na wkład kominkowy w budynku.
Oferta urządzeń jest bardzo szeroka. Różnią się one wielkością i kształtem przeszklenia, ilością szyb oraz materiałem wykonania. Wielkość wkładu powinna być dostosowana do pomieszczenia w którym będzie montowany wkład kominkowy. Zbyt duży może przytłoczyć salon, zbyt mały zniknie w dużej przestrzeni. Jeśli kominek ma być zamontowany między sąsiadującymi pomieszczeniami np. między salonem i jadalnią warto rozważyć zakup wkładu z przeszkleniem bocznym lub tunelowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć się wizją ognia i ciepłem bijącym z kominka w kilku pomieszczeniach.
Wkład kominkowy zbudowany może być z żeliwa lub stali. Każdy z tych materiałów ma swoich zwolenników. Kominek żeliwny charakteryzuje się trwałością oraz naturalnymi zdolnościami akumulującymi materiału z którego został wykonany. Dzięki temu możemy cieszyć się ciepłem jeszcze jakiś czas po tym jak we wkładzie wygaśnie ogień. Wkłady żeliwne, ze względu na klasyczny wygląd idealnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu rustykalnym i angielskim. Niemniej również zwolennicy bardziej nowoczesnego stylu znajdą w tej grupie produktów coś dla siebie. Linia wkładów żeliwnych – Deco – wyposażona została w przyciemnianą szybę dekoracyjną, montowaną na zewnętrznej krawędzi frontu. Takie rozwiązanie sprawia, że wkład kominkowy nabiera bardziej minimalistycznego, ale i eleganckiego wyglądu.
Wkłady wykonane ze stali to urządzenia nowej generacji. Wyposażone w dolot powietrza idealnie nadają się do domów z rekuperacją. Są również w pełni ekologiczne. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom emitują śladowe ilości szkodliwych dla środowiska substancji. Wyłożenie wkładów specjalnym materiałem acumotte znacznie poprawia parametry wkładu.
Niepowtarzalna atmosfera to jednak nie jedyny czynnik który decyduje o zakupie wkładu. Wkład powietrzny to również efektywne i ekonomiczne źródło ciepła. Ciepło emitowane przez kominek możemy wykorzystać zarówno do ogrzania pomieszczenia w którym zamontowany jest wkład, jak i dzięki grawitacji lub specjalnym systemom nadmuchowym do ogrzania innych pomieszczeń w domu. Taki rodzaj ogrzewania nazywa się DGP czyli dystrybucja gorącego powietrza. Chłodne powietrze ogrzewane jest przy gorącym korpusie, skąd unosi się do okapu i wraca do pomieszczenia lub za pomocą specjalnych przewodów trafia do całego domu. Transport powietrza do trzech metrów może się odbywać dzięki naturalnym siłom wyporu, większe odległości wymagają zastosowana specjalnej turbiny . Montaż takiego systemu nie jest drogi, a pozwala skutecznie ogrzać nawet spore powierzchnie. Oczywiście wszystko zależy od mocy urządzenia. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt wysoka lub zbyt niska moc urządzenia – nieadekwatna do potrzeb mieszkańców.