Decydując się na wybór wkładu kominkowego zazwyczaj nie myślimy o jego serwisowaniu czy czyszczeniu. Elementy te są jednak niezwykle istotne, jeśli zależy nam na utrzymaniu kominka w dobrej kondycji.
Zmorą wielu właścicieli wkładów zmorą staje się utrzymanie w czystości szyb wkładu. Ogień zdecydowanie bardziej „cieszy oko” kiedy jesteśmy w stanie dostrzec go zza szyby. Już na etapie wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na to jak wygląda przepływ powietrza w komorze paleniska, czy wkład posiada np. kierownicę powietrzną. Lepsze parametry spalania w urządzeniu – wyższa temperatura w palenisku również sprawi, że na szybie nie będzie osadzać się sadza. Warto wybrać model z dodatkowym wyłożeniem w komorze np. acumotte. Jest to materiałem akumulującym ciepło, który podwyższa temperaturę w palenisku.
Można również zastosować specjalną szybę z pyrolizą. Powłoka pyrolityczna zapewnia niezakłócony widok płomieni. Dzięki odbijaniu energii cieplnej do paleniska wzrasta temperatura spalania. Przyczynia się to do ograniczenia występowania sadzy na szybie lub do jej całkowitej eliminacji. W ten sposób niwelujemy kłopotliwe czyszczenie szyby i cieszymy się dłużej niezakłóconym widokiem ognia. Oznacza to także większą swobodę w projektowaniu, w szczególności w odniesieniu do kominków ze szklaną obudową jak również posiadającymi panele o większych wymiarach. Kolejną ważną zaletą ceramiki szklanej z powłoką pyrolityczną jest jej nieporównywalna z niczym innym trwałość. Po przejściu intensywnych testów powłoka zachowała swoją wysoką skuteczność odbijania promieniowania cieplnego. Zachowała stabilność funkcjonowania, nawet po stałym narażeniu na temperaturę 650°C. Dzięki temu mamy do czynienia z kolejnymi korzyściami: wyższe temperatury w komorze spalania oznaczają mniej sadzy na szybie kominkowej, co z kolei ułatwia jej czyszczenie.
Oczywiście należy przede wszystkim pamiętać, aby palić paliwem zalecanym przez producenta np. sezonowe drewno liściaste o wilgotności ≤20% . To ważne ze względów bezpieczeństwa i poprawnego użytkowania. Czystość minimalizuje ryzyko zapalenie się sadzy, co często wiąże się z uszkodzeniem kominka bądź komina.
Równie ważne jest utrzymanie w dobrej kondycji sznurów i uszczelek. Ich wymianę można przeprowadzić samodzielnie.
Podczas czyszczenia kominka nie wolno używać żadnych ostrych przedmiotów do czyszczenia oraz silnych środków chemicznych. Dotyczy to zarówno szyb, jak i uszczelek, które muszą być w nienagannym stanie.
Producenci kominków zalecają regularne przeglądy realizowane przez fachowców. Zaleca się, aby raz do roku serwisować urządzenie. W przypadku samego komina należy poprosić o czyszczenie kominiarza, który ma odpowiednie kwalifikacje do tego, aby pozbyć się nagromadzonej w przewodzie sadzy.