We wkładach kominkowych powietrznych i z płaszczem wodnym dopuszczalne jest jedynie palenie drewnem. Śmieci, trawy, czy tworzywa sztuczne są niedopuszczalne – mogą zniszczyć urządzenie, a przede wszystkim emitują do atmosfery szkodliwe dla zdrowia substancje.
Drewno do kominka powinno być odpowiednio suche. Używamy wyłącznie drewna sezonowanego, czyli wysuszonego w odpowiedni sposób – najlepiej pocięte na szczapy drewno należy ułożyć na pryzmach pod zadaszeniem i pozostawić na okres roku, a najlepiej dwóch, aby wilgotność spadła do ok. 20 % Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto przy zakupie sprawdzić jakość opału. Pomocne okażą się wilgotnościomierze, cena takich urządzeń nie jest wysoka, a pomoże ustrzec się przed kosztownymi w skutkach konsekwencjami.
Mokre drewno pali się słabo, dymi i daje niewiele ciepła. Powoduje, również zabrudzenie wkładu kominkowego. Podobnie wygląda to w przypadku drewna drzew iglastych – zawierających żywicę. Tu dodatkowo dojść może do „zapchania” przewodów kominowych.
Najlepsze gatunki:
Dąb – pali się długo, posiada wysoką wartość opałową.
Grab – uchodzi za najlepszy opał, pali się długo i daje dużo ciepła.
Jesion – to drewno zawiera mało wody już w stanie świeżym, a do tego schnie bardzo szybko, pali się długo i równomiernie.
Buk – ma wysoką wartość opałową.