Kratki kominkowe to niestety element często marginalizowany w procesie montażu wkładów kominkowych. Rola kratek kominkowych jest niezwykle ważna – stanowią bowiem podstawowy element instalacji odprowadzając ciepłe powietrze z zabudowy kominka. Chronią tym samym wkład oraz jego zabudowę przed przegrzaniem.

Ważne, aby dobrać odpowiedni wymiar pola czynnego kratek do mocy kominka. Tylko w takim wypadku możemy mieć pewność, że zapewnią one prawidłową wentylację w obudowie.

Szeroka oferta dostępnych na rynku kratek kominkowych sprawia, iż coraz częściej pełnić mogą również funkcję dekoracyjną. Mnogość wzorów, kolorów i kształtów pozwala na dobór odpowiedniego do wnętrza modelu. Ze względu na fakt, iż poddawane są one pracy w wysokich temperaturach warto postawić na jakość – zamiast plastikowych, które pod wpływem ciepła mogą się odkształcić wybrać te wykonane ze stali i najlepiej malowane metodą proszkową.

Rodzaje kratek

Kratki luft
Dzięki minimalistycznej formie, polecane do nowoczesnych wnętrz. Kratki luft posiadają przesłonięty wlot powietrza. Ważny jest zatem ich właściwy montaż, który gwarantuje prawidłowy przepływ powietrza. Jeżeli planujemy umieścić kratkę nad kominkiem, montujemy ją w taki sposób, aby wlot powietrza znajdował się na dole. Z kolei, jeżeli instalujemy ją pod kominkiem, wlot powietrza kierujemy ku górze.

Kratki tunel
Front kratek typu tunel jest identyczny jak luftów, nie mają jednak tylnej ścianki maskującej. Montaż jest prostszy, niemniej ze względu na brak maskowania polecane są do zastosowania w obszarach zabudowy, poniżej lub powyżej wysokości wzroku.

Kratki z siatką
Najbardziej tradycyjny rodzaj kratek – prostokątne, kwadratowe i okrągłe. Jest ona instalowana w ścianie lub w czopuchu obudowy kominkowej za pomocą kieszeni oraz giętkich zapinek – takie rozwiązanie umożliwia jej szybki montaż i demontaż, np. na potrzeby jej oczyszczenia. Klasyczny, prosty styl kratki sprawia, że staje się ona elementem, który z łatwością dopasujemy do wnętrza niezależnie od jego stylu.

Kratki z żaluzją
Kratka posiada wbudowany system ruchomych żaluzji, które przy użyciu gałki pozwalają na regulację przepływu powietrza. Tego typu kratki nie należy montować na czopuchu obudowy. Jest ona instalowana w ścianie za pomocą kieszeni oraz giętkich zapinek.

Anemostaty
Anemostat stanowi zakończenie przewodów wentylacyjnych lub kanału ciepłego powietrza rozprowadzanego w sposób grawitacyjny lub mechaniczny z kominka. Stosuje się go w pomieszczeniach o dużej różnicy temperatur między powietrzem w pomieszczeniu a powietrzem nawiewanym. Można go montować w suficie lub ścianie.

Czerpnie
Czerpnia jest zakończeniem kanału wentylacyjnego doprowadzającego świeże powietrze do spalania w kominku. Element ten może pracować w zależności od potrzeb jako czerpnia lub jako wyrzutnia. Posiada półkulistą osłonę zabezpieczającą przez wdmuchiwaniem powietrza, ukośnie ułożone lamelki kierują wyrzucaną strugę powietrza w dół. Dodatkowo czerpnia jest wyposażona w siatkę zapobiegającą dostawaniu się do instalacji drobnych przedmiotów czy owadów. Wykonana ze stali kwasoodpornej gwarantuje brak występowania korozji.